هیولای زرد رنگ

مرسدس بنز SLS AMG نام خودرویی است که مرسدس بنز برای ادامه راه موفقیت آمیز SLR انتخاب کرده بود و ظاهری به مراتب خشن تر و جدی تر از SLR مک لارن داشت، ولی آن طور که مرسدس بنز SLR مک لارن به دل می نشست مرسدس بنز SLS AMG نتوانست به آن مرحله و حتی درصد کمتری از آن برسد. ولی سه چهار سال پس از معرفی این محصول، مرسدس بنز نسخه ای وحشی تر و قدرتمندتر از این محصول را با نام SLS AMG black series معرفی کرد و این نسخه حتی با تغییرات اندک تبدیل به یکی از برترین خودروهای ساخته شده به دست مرسدس بنز تا به امروز شد که هنوز هم وقتی بحثی در رابطه با خودروهای اسپرت می شود، قطعا مرسدس بنز SLS AMG black series یکی از آن خودروهایی خواهد بود که نام آن به میان خواهد آمد.

مرسدس بنز SLS برای اولین بار در نمایشگاه بین المللی فرانکفورت 2009-2010 به عنوان جایگزینی برای خودرو اسپرت سابق مرسدس بنز یعنی SLR مک لارن معرفی شد که از همان ابتدای کار توسط AMG تقویت های لازم بر روی پیشرانه آن صورت گرفت. مرسدس بنز SLS AMG در میان رقیبان خود قدرتمندترین پیشرانه تنفس طبیعی را داراست که در نیم تنه ی جلویی شاسی نصب می شود.

اولین مدل از مرسدس بنز SLS AMG با موتور 8 سیلندر V شکل 6208 سی سی که پیش از این AMG تقویت های لازم را بر روی آن انجام داده بود، معرفی شد که حداکثر قدرت 570 اسب بخاری در 6800 دور بر دقیقه و نهایتا 650 نیوتون متر گشتاور تولید می کند.

در سال 2013 از مرسدس بنز SLS AMG سری بلک سریس (BLACK SERIES) معرفی شد که این نسخه نیز باز از همان موتور 6.3 لیتری V8 استفاده می کرد که حالا 631 اسب بخار قدرت دردور موتور 7400 دور بر دقیقه تولید می کرد، ولی در مقابل افت شدید گشتاوری را تجربه کرده بود که در ازای آن قدرت موتور افزایش یافته بود که موجب کاهش 1 ثانیه ای شتاب 0 تا 100 آن نسبت به مدل استاندارد شده بود .

جعبه دنده ی این هیولای آلمانی برای توزیع بهتر وزن پشت اتومبیل قرار دارد . این جعبه دنده دارای 7 دنده اتوماتیک با قابلیت تعویض دنده به صورت دستی ( شیفت – ترونیک ) و کلاچ دوبل است که فراری بر روی مدل کالیفرنیا گذاشته است . میل گاردن مرسدس بنز SLS از جنس فیبر کربن ساخته شده و فقط 4 کیلو گرم وزن دارد. بدنه و شاسی خودرو تماما از جنس آلومینیوم است که به همراه ماده کامپوزیت استحکامی خاص به این خودرو بخشیده است. این ماشین باشکوه با بهره گیری از آلومینیوم 1620 کیلوگرم وزن دارد که بیشتر به واسطه ی تجهیزات و امکانات نصب شده بر روی این ماشین است.

بدون اغراق می توان طراحی SLS AMG black series را بهترین طراحی میان مدل های مختلف SLS دانست. در قسمت بالایی و دیواره بیرونی دو ورودی هوای اطراف جلو پنجره، مرسدس بنز قطعه ای فیبر کربنی نصب کرده که زیبایی خود را دو چندان کرده است. کاپوت تقریبا با همان شمایل مدل های پیشین طراحی شده ول در مدل black series از هودی بزرگ که قاب آن از فیبر کربن ساخته شده، در قسمت جلویی آن استفاده شده است. درب های اصلی و منحصر به فرد این هیولا به صورت بال پرنده باز و بسته می شود. تغییرات داخلی SLS AMG black series تنها در تغییر روکش های چرمی ادوات و تجهیزات داخلی خلاصه شده که در تمامی نقاطی که در مدل های پیشین چرم کاره شده اند، در black series از روکش های چرمی مرغوب و معروف آلکانترا استفاده شده است.

در انتها لازم به ذکر است که کمپانی مرسدس بنز تنها 300 دستگاه از (SLS AMG (Black Series تولید کرده که از این تعداد 13 خودرو زرد رنگ بوده است . یک دستگاه از این هیولای زرد رنگ استثنایی از دوبی به ایران وارد و در سال 94 در تهران موفق به دریافت پلاک ملی شد. این هیولای زرد رنگ در نمایشگاه میلاد موتور آماده غرش در خیابان‌های ایران است.