داستان کواتروپورته

«قدرت قابل توجه، لوکس و عالی. دنیایی فرصت برای تعدادی بیننده» این عبارت توصیف کننده محصولی است که ریشه‏های آن از یک استارتاپ خانوادگی شروع شده و در حال حاضر، محصول یک برند لوکس بسیار بزرگ است.

شروع رویا
در ابتدای قرن بیستم میلادی موتورها به علت مشکل الکترونیکی، قادر به ایجاد عملکرد بهینه را نداشتند. کارلو مازراتی با تغییر ولتاژ موتور Bianchi خود، توانست این مشکل را حل کند. این خلاقیت در حل مشکل موتور ماشین‏ها در اوایل قرن 20، سرآغاز تولد یک برند اتومبیل لوکس گردید.
خانواده مازراتی، در ایتالیا مسیر خلق یک برند را از کار کردن در راه‏آهن آغاز نمودند. کارلو مازراتی بزرگترین پسر خانواده مازراتی در سال 1881 به دنیا آمد. کارلو استعداد فوق‏العاده داشت. اولین موتور تک سیلندر خود را در 17 سالگی طراحی کرد. اولین مازراتی تولید شده را می‏توان به ماشین چوبی اختصاص داد که کارلو یک موتور تک سیلندر را بر آن سوار کرده بود. کارلو عاشق ماشین بود. اما آرزوهای بزرگتری هم داشت. در سال 1909 کارلو کسب‏وکار خودش را راه اندازی کرد. او در فکر طراحی یک هواپیما فوق‏العاده بود و خیلی زود کار را بر روی پروژه خود شروع نمود. با این حال بیماری، کارلو را در رسیدن به آرزوهای بزرگش ناکام گذاشت و کارلو یک سال بعد از تاسیس شرکت خود، از دنیا رفت. این پایان کار نبود. کارلو یک مثال درخشان از افرادی است که نمی توان آنان را فراموش کرد. در این زمان مسئولیت بر عهده آلفیری، برادر کارلو و یک مازراتی دیگر برای ادامه مسیر افتاد.

با اتمام جنگ جهانی اول، برادران مازراتی تلاش خود را برای تولید اولین ماشین مازراتی خود، در سال 1920 شروع کردند. آنان از برادر هنرمند خود برای طراحی یک لوگو کمک گرفتند. ماریو برای طراحی لوگو، معروف‏ترین نماد شهر، نیزه مجسمه نپتون در Piazza Maggiore استفاده کرد. نماد برند لوکس مازراتی در این هنگام طراحی گشت.

با تلاش بسیار برادران مازراتی، مشکلات بسیاری قابل حل می‏بود. با این حال چالش‏های فراوانی نیز در فرا روی آنان نیز قرار داشت. در سال 1932 آلفیری بر اثر مصدومیت ناشی از یک تصادف قدیمی اما شدید رانندگی و در سن 44 سالگی در گذشت. این به آن معنا بود که کمپانی مازراتی برای بار دیگر نفر اول خود را از دست می‏داد. این شرایط می‏تواند هر کسب‏وکاری را دچار مشکلات جدی فراوانی کند. اما برادران مازراتی بار دیگر راه خود را ادامه دادند. در این زمان نوبت به برادر دیگر یعنی ارنستو بود تا استعداد خود را در زمینه‏های فنی برای ادامه مسیر مازراتی نشان دهد.

در سال 1937، کمپانی مازراتی در حالی که بشدت فشار کمپانی‏های آلمانی را بر خود حس می‏کرد، اولین همکاری مشترک خود را با کارآفرین مطرح ایتالیایی آدولف ارسی آغاز کرد. در این سال ارنستو، اترو و بیندو (برادران مازراتی) کمپانی را به ارسی فروختند. با این حال مدیریت کارخانه بر عهده خانواده مازراتی باقی ماند. اولین محصول مازراتی ارسی در سال 1938 با نام 8CTF تولید گشت. این محصول اولین جایزه خارجی را برای در مسابقات اتومبیل رانی برای ایتالیا به ارمغان آورد.

با آغاز جنگ جهانی دوم، کمپانی مازراتی مجبور به تغییر خط تولید خود در طول سال‏های 1940 تا 1945 گشت. در این مدت آنان بجای تولید ماشین‏های مخصوص مسابقات، باتری‏های الکتریکی و شمع احتراق برای وسایل نقلیه جنگی را تولید می‏کردند. بعد از جنگ کمپانی رویکرد تازه‏ای را آغاز کرد. در این رویکرد مازراتی در حال طراحی ماشینی با قابلیت‏های یک ماشین مسابقه‏ای که در شهر نیز بتوان با آن تردد نمود، بود.

مازراتی A6 را می‏توان اولین محصول تولید شده توسط کمپانی مازراتی دانست که برای استفاده معمول در خیابان‏ها و نه در پیست مسابقات طراحی گشته است، دانست. این مدل در سال 1946تولید گشت و کمپانی مازراتی در سال 1948 و در نمایشگاه موتور تورین از آن رونمایی کرد. این مدل به افتخار آلفیریو و نیز موتور 6 سیلندر خود، A6 نامیده می‏شد.

داستان کمپانی مازراتی، داستان تلاش عده‏ایی سرسخت برای ایجاد خلاقیت و پیشرفت مداوم است. اگر داستان این شرکت را ادامه دهید، متوجه نقاط تاریک و روشن بسیاری را در طول روند تبدیل نام یک اتومبیل مسابقه‏ای به یک برند جهانی می‏شوید.

ایده نصب یک موتور مسابقه‏ای مازراتی به یک سدان لوکس به وسیله روزنامه نگاری به نام گینو رانکتی به ارسی پیشنهاد شد. در نمایشگاه تورین در سال 1963، مازراتی با معرفی کواتروپورته ، سریعترین سدان در جهان، دنیای خودرو را خیره کرد. این اقبال در جذب توجه مردم به خودرو با ویژگی‏های کواتروپورته ، استراتژی مازراتی برای تولید خودرو با ویژگی‏های ماشین‏های مسابقه‏ای به همراه ویژگی‏های یک خودرو مناسب شهر را تعریف نمود و این استراتژی تولد خودروهای لوکس مازراتی را به ارمغا آورد.

در مازراتی کواتروپورته آنچه که بسیار به آن توجه گشته است، لوکس بود در کنار فضا، مقیاس به هراه قابلیت‏های فوق‏العاده بوده است. از یک طرف، آگاهی و تجربه عملکرد عظیم وجود دارد. از سوی دیگر، راحتی، راحتی تکنیکی و سبک ایتالیایی بی نظیر وجود دارد. امضا مازراتی نشانگر این محصول منحصر به فرد است.

درون مازراتی، هنر طراحی ایتالیایی خودنمایی می‏کند.ساعت مازراتی آبی، مغرورانه در مرکز داشبورد قرار گرفته است و در جلوی راننده، سرعت‏سنج بزرگ و شمارنده چرخان با یک نمایشگر TFT 7 اینچ که اطلاعات دینامیکی ضروری را ارائه می دهد، قرار گرفته است . نمایشگر پیشرفته لمسی 8.4 اینچی برای اطلاع رسانی همراه با یک کنترلگر چرخشی در وسط داشبورد جای گرفته است. هنر استفاده از چوب و چرم در ترکیب با طراحی منحصر‏به‏فرد لوازم داخلی کواتروپورته مانند دستگیره‏ها به خوبی نشان داده شده است.

آنچه که در تمام مدل‏های مازراتی به خوبی قابل مشاهده است، توانایی پوشش مسافت‏های طولانی در سرعت بالا است. این توانایی برای کواتروپورته از انتخاب دو موتور بنزینی ودیزل بدست آمده است.

«قدرت قابل توجه، لوکس و عالی. دنیایی فرصت برای تعدادی بیننده» کواتروپورته را می‏توان این عبارت توصیف کرد. این داستان محصولی بود که از دل تلاش برای ایجاد خلاقیت مداوم درآمده است. این محصول خاص را شما می‏توانید در مجموعه میلاد موتور از نزدیک ببینید.